Naujų idėjų kamerinis orkestras NIKO

Image
Biografija
Repertuaras
Koncertai
Garso įrašai
Spauda
Galerija
Biografija
Repertuaras
Koncertai
Garso įrašai
Spauda
Galerija

Naujų idėjų kamerinis orkestras NIKO – styginių instrumentų grupė, žinoma dėl savo patrauklių ir originalių pasirodymų, atliekanti progresyviąją klasikinę muziką mintinai, integruojanti į savo pasirodymus aukščiausio lygio styginių instrumentų meistriškumą bei minimalistinius vizualinius scenos efektus. Muzikavimo džiaugsmas, originalumas, drąsa ir išskirtinė atlikimo kokybė - visi šie žodžiai tinka apibūdinti NIKO.

Pastaraisiais metais NIKO debiutavo pasaulinio lygio salėse ir festivaliuose, tarp kurių - prestižinės Leicigo „Gewandhaus", Londono „Saint Martin-in-the-Fields" ir „Roundhouse", Liepojos „Great Amber", Maskvos Valstybinio Puškino vardo menų muziejaus koncertų salė, Sankt Peterburgo ir Odesos filharmonijų salės, bei Uzedomo (Vokietija), Elverum (Norvegija), "Odessa Classics" (Ukraina), Tulono (Prancūzija), Venturos (JAV), Vilniaus ir kiti svarbūs Europos ir JAV festivaliai. 5,5 milijono klausytojų per savaitę turinti radijo stotis "Classic FM" 2018 m. transliavo tiesioginį NIKO pasirodymą Londone, o „BBC World Service" pristatė dešimties minučių reportažą apie kolektyvą, pabrėždami NIKO išskirtinumą bei apibūdindami kolektyvą kaip "išties vertą dėmesio". 2019 metais kolektyvas pasirodė ir rytinėje didelę auditoriją turinčio JAV Televizijos kanalo "Fox TV" laidoje.

Ansamblis aktyviai reprezentuoja Lietuvą svarbių diplomatinių ir kultūrinių renginių metu Lietuvoje ir užsienyje, tarp kurių pasirodymai pasaulinės EXPO parodos metu Astanoje (Kazachstane), Europos Parlamente Briuselyje, užsienio monarchų ir valstybinių delegacijų priėmimų metu Lietuvoje, nacionalinių ir valstybinių apdovanojimų progomis ir t.t. Deleguoti visų trijų Baltijos šalių Seimų NIKO paminėjo Lietuvos, Latvijos ir Estijos šimtmečius Europos Komisijoje Strasbūre. NIKO taip pat pasirodė Jo Šventenybės Dalai Lamos bei Popiežiaus Pranciškaus vizitų Lietuvoje metu.
NIKO bendradarbiauja su pasaulinio lygio atlikėjais, tarp kurių - maestro Kristjan Järvi ir Martynas Stakionis, smuikininkai Mari Samuelsen ir David Nebel, violončelininkai David Geringas, Vytautas Sondeckis, violončelininkas ir kompozitorius Peter Gregson. G. Gelgoto pirmąją simfoniją "Extracultural" grupė atliko kartu su Vidurio Vokietijos radijo (MDR) simfoniniu orkestru bei Lietuvos Nacionaliniu simfoniniu orkestru. Ankstesni NIKO albumai įrašyti prestižinėse „Peermusic Classical" (Hamburgas), „Paramount" (Los Andželas) ir „Metropolis" (Londonas) studijose. Aktyvi koncertinė orkestro geografija aprėpia Europą, Aziją ir Šiaurės Ameriką.

NIKO buvo įkurtas 2006 metais kompozitoriaus ir dirigento Gedimino Gelgoto, kolektyvas yra Vilniaus miesto Rotušės rezidentas, nuolatos atstovaujantis Vilniaus ir Lietuvos vardui svarbių diplomatinių misijų metu. NIKO artistai yra daugelio tarptautinių ir respublikinių konkursų laureatai, o kolektyvo meno vadovo Gedimino Gelgoto muzika skamba prestižiniuose Europos festivaliuose. 2015 metais kompozitoriui įteiktas Vilniaus Savivaldybės Šv. Kristoforo apdovanojimas ir Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos Jaunojo Kūrėjo premija, 2020 metais – aukščiausias LR Kultūros ministerijos apdovanojimas "Nešk savo šviesą ir tikėk".

"Atlikdami kūrinius mintinai ir sujungdami populiariosios ir klasikinės muzikos idiomas su netradicinėmis styginių instrumentų grojimo technikomis, į pasirodymą įtraukdami dainavimą ar minimalistinę choreografiją, NIKO sukuria stulbinančią patirtį. Efektas užburiantis, rezultatas patrauklus įvairaus amžiaus publikai" – koncertų kuratorius Jud Newborn.

NIKO ansamblio nariai:
AUGUSTA JUSIONYTĖ (smuikas, koncertmeisterė)
DALIA SIMAŠKAITĖ (smuikas)
JULIJA IVANOVAITĖ (smuikas, altas)
LIUDVIKAS SILICKAS (violončelė)
AUGUSTINAS SOKALSKI (violončelė)
VINCAS BAČIUS (kontrabosas)
GEDIMINAS GELGOTAS (meno vadovas | dirigentas)
 

Gyčio Ivanausko teatras ir Naujųjų idėjų kamerinis orkestras

"Never Ignore the Cosmic Ocean"

Festivalis „Festspillene Elverum“ vakar publikai pateikė visiškai naują muzikinę patirtį. Tai buvo nauja, netradicinė kamerinė muzika ir ... o Dieve kokia puiki („cool“) ji buvo! Tai yra klasikinė muzika, atspindinti mūsų laiką ir pajėgi kreiptis į kur kas platesnę auditoriją, o taip pat ir jaunimą. Nėra jokių abejonių, kad mūsų publika išgirs apie šį kolektyvą dar daug daugiau, ir jau labai greitoje ateityje“.

Dienraštis „Hamar Arbeiderblat“, 2016 m. rugpūtis

Po jaudinančio dviejų valandų koncerto, dabar mes žinome: lietuviai muzikantai, pasivadinę  NI&Co vardu, pristato šiuolaikinę minimalistinę, eksperimentinę muziką, ir jie pačius sudėtingiausius savo repertuaro kūrinius atlieka mintinai. Jie pasižymi niekur anksčiau nematytu atlikimo braižu, jų pasirodymuose judesys, išraiškos ir dirigavimo gestai organiškai susijungia su atliekama muzika. Jų muzikos atlikimo jėga yra užimanti kvapą, o kokybė – briliantinė.

E. Ochs, „Ostseezeitung“, 2012 m.

NI&Co muzikavimas savo konceptualumu primena „Apple“ modelį kompiuterijos pasaulyje: emocijas stipriai veikiančia programa, jautriu ir įtaigiu ryšiu su vartotojais, t.y. –  publika, o taip pat ir dizainu, t.y. – prabangiu muzikantų aprangos stiliumi. Kitaip tariant, stygininikai iš Lietuvos ir jų vadovas G. Gelgotas tiesiog pavergė klausytojus, atėjusius į baigiamąjį tarptautinio minimalistinės muzikos festivalio koncertą Kasselyje. 

W. Fritsch, Hessische Allgemeine, 2011 m.