Rūta Lipinaitytė mokėsi nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Studijas Lietuvoje ji derino su studijomis Malmės muzikos akademijoje (Švedija, prof. Aleksandro Fischerio klasė), vėliau – Paryžiaus nacionalinėje konservatorijoje (prof. Boriso Garlickio klasė). 2004 m. jai suteiktas magistro laipsnis (prof. Raimundo Katiliaus ir prof. Undinės Jagėlaitės smuiko klasės), 2008 m. smuikininkė apgynė darbą orkestrinio muzikavimo ir interpretacijos tema, už kurį Estijos muzikos ir teatro akademija jai suteikė meno daktaro laipsnį.
Smuikininkė yra tarptautinio Jaschos Heifetzo smuikininkų konkuso, pirmojo Švedijos tarptautinio duetų konkurso, Holšteino festivalio orkestro akademijos konkurso, tarptautinio konkurso “Remember G. Enescu” Rumunijoje laureatė, keturių respublikinių konkursų, tarptautinio P. Konjovič konkurso Jugoslavijoje Grand Prix bei “Yamaha music foundation of Europe” konkurso nugalėtoja.
Kaip solistė Rūta Lipinaitytė grojo su Drezdeno, Brno, Kataro filharmonijų, Kroatijos radijo ir televizijos, Zagrebo filharmonijos orkestrais, Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru, kameriniu orkestru „Kremerata Baltica“, Lietuvos kameriniu, Šv. Kristoforo, VDU, Klaipėdos, Šiaulių, Talino, Archangelsko, Accademia d’Archi Arrigoni kameriniais orkestrais, ansambliu “Musica Humana”, Maskvos kameriniu orkestru „Metų laikai”.
Koncertuose R. Lipinaitytė bendradarbiavo su dirigentais T. Ambrozaičiu, M. Barkausku, J. Domarku, M. Gertzu, G. Guarino, J. Janulevičiumi, D. Katkumi, S. Krimeriu, P. Mägi, A. Markovičiumi, V. Onufrijevu, M. Pitrėnu, S. Sondeckiu, M. Staškumi, R. Šerveniku, A. Šimeliu, K. L. Wilson.
Smuikininkė dalyvavo įvairiuose festivaliuose, tarp jų festivaliai “Gaida”, “Permainų muzika”, “Thomo Manno festivalis”, “Vilniaus festivalis”, “Muzikų paradas”, “Kuršių nerija”, “Pažaislio muzikos festivalis” ir kt.
Lietuvos radijo fonduose yra virš 30 R. Lipinaitytės fondinių įrašų, svarbesni jų yra įrašai su Lietuvos kameriniu ir Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestrais. Tai S. Prokofjevo, M. Rozsos, J. Achrono koncertai smuikui su orkestru, E. Balsio „Daramatinės freskos“ smuikui, fortepijonui ir orkestrui, A. Schnittkes sonatos Nr. 1 versija smuikui su klavesinu ir kameriniu orkestru, A. Martinaičio koncertas smuikui su styginiais “M’art seasons”. Smuikininikė grojo įrašant kompaktinius diskus „Faustas Latėnas Samba Lacrimarum“, „Klasikinė muzika jauniesiems smuikininkams“, “Juozas Karosas Sonata „Jūros legenda“ smuikui ir fortepijonui”, „Netikėtas susitikimas Paryžiuje A. Chausson, koncertas smuikui, fortepijonui ir styginių kvartetui op. 21”. 2018 metais Lietuvos filharmonijos didžiojoje salėje su Nacionaliniu simfoniniu orkestru diriguojant Keri-Lynn Wilson buvo padarytas J. Corigliano koncerto sмuikui su simfoniniu orkestrui „Red violin“ video įrašas.
Rūtos Lipinaitytės, kaip ansamblistės veikla yra neatskiriama nuo Grammy apdovanojimą laimėjusio orkestro “Kremerata Baltica” (įkūrėjas ir meno vadovas Gidonas Kremeris), kuriame ji grojo nuo orkestro įkūrimo 1998 m. iki 2014 m. 2004-2009 metais smuikininkė buvo kamerinio ansamblio „Kremerata Baltica sekstetas“ narė. Su šiuo kolektyvu ji dalyvavo festivaliuose ir surengė koncertus įvairiose pasaulio miestuose (Bazelyje, Lockenhause, Paryžiuje, Rygoje, Siguldoje, Kuhmo, New Yorke, Elboje, Louisianoje kt.). Be to, kamerinę muziką Rūta Lipinaityte grojo daugelio šalių koncertinėse salėse su įvairiais atlikėjais, tarp jų smuikininkai G. Kremeris, T. Grindenko, A. Mustonenas, kontrabosininkai A. Poschas, D. Bagurskas, dainininkė F. El Hage, pianistai L. Geniušas, S. Krimeris, M. Lohuaru, L. Leiten, S. Lassmannas, J. Khoury, obojininkas R. Beinaris, fleitininkė M. Fedotova, perkusininkas P. Sadlo, Čiurlionio kvartetas ir kt. Nuo 1996 m. smuikininkė rengia kamerinių kūrinių programas su pianiste Indre Baikštyte, 2001 m. jų duetas pasivadino „Domino duo“.
Smuikininkė yra dažnai kviečiama dalyvauti įvairių orkestrų projektuose kaip koncertmeisterė ar koncertmeisterio asistentė. 2015 ir 2017 metais Lipinaitytė buvo tarptautinio East-West kamerinio orkestro koncertmeisterė (meno vadovas pianistas Slava Krimer). Orkestras yra reziduojantis kolektyvas J. Bašmeto festivalyje Minske. 2015 metais Rūta Lipinaitytė buvo kviestinė Lietuvos kamerinio orkestro koncertmeisterė. 2019 metais smuikininkė buvo pakviesta į gastroles po Rusiją, Japoniją ir Europą su simfoniniu orkestru MusicAeterna (meno vadovas Teodoras Currentzis), 2019 rudenį tapo šio kolektyvo nuolatine nare. 2019 metais vyko į gastroles su Štutgarto SWR simfoniniu orkestru.
2014, 2018 ir 2020 metais Rūtai Lipinaitytei buvo skirtos Valstybės stipendijos kultūros ir meno kūrėjams, 2020 metais smuikininkė gavo Auksinio disko apdovanojimą solisto instrumentalisto kategorijoje.
Smuikininkės akademinė veikla yra susijusi su Lietuvos ir Estijos muzikos ir teatro akademijomis. 2005-2008 metais ji dirbo pedagoginį darbą Taline. Šiuo metu Rūta Lipinaitytė yra LMTA profesorė bei styginių instrumentų katedros vedėja, taip pat Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos mokytoja ekspertė. Smuikininkė yra dažnai kviečiama vesti smuiko meistriškumo kursus tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje. Tarp smuikininkės ugdytinių yra 24 nacionalinių ir 15 tarptautinių smuikininkų konkursų laureatų.
Akademinei smuikininkės veiklai priklauso ir vadovavimas įvairiems kultūrinės plėtros projektams, koncertų, kursų, konkursų rengimas. Rūta Lipinaitytė yra kviečiama dalyvauti įvairių konkursų vertinimo komisijų darbe, tarp jų – tarptautinis J. Heifetzo smuikininkų konkursas, tarptautinis jaunųjų muzikantų konkursas „Sigulda 2017”, Latvijos stygininkų konkursas 2018, Tarptautinis konkursas „Il piccolo violino magico”, tarptautinis jaunųjų atlikėjų konkursas “Mažieji talentai”, R. Katiliaus jaunųjų atlikėjų konkursas, nacionalinis B. Dvariono konkursas, J. Urbos vardo stygininkų konkursas ir kt.
Nors Rūtos Lipinaitytės repertuaras platus ir įvairiapusis, smuikininkės labiausiai mėgstama ir dažniausiai atliekama yra XX amžiaus muzika – J. Achrono, B. Britteno, J. Corigliano, A. Schnittkes, B. Martinu, A. Chačaturiano, L. Desiatnikovo, M. Rozsos, P. Plakidžio ir kt. kūriniai. Smuikininkė yra ypač aktyvi Lietuvos kompozitorių šiuolaikinės muzikos propaguotoja, lietuvių kompozitorių kūriniai ne kartą buvo atliekami tiek Lietuvos, tiek užsienio koncertų salėse. Youtube platformoje yra video įrašų ciklas Lithuanian music for violin solo. Įrašyti V. Barkausko, A. Šenderovo, Z. Bružaitės, J. Juozapaičio, E. Balsio, B. Kutavičiaus, J. Tamulionio, V. Sobieski, D. Digimo, G. Gelgoto, S. G. Sapiegos, V. Germanavičiaus, Ž. Martinaitytės kūriniai smuikui solo.
„Kaip marių bangos prisilietimas“ smuikui ir fortepijonui
Keturi fragmentai iš baleto „Eglė – Žalčių karalienė“ smuikui ir fortepijonui
Koncertas smuikui solo nr. 3
Dramatinės freskos smuikui, fortepijonui ir simfoniniam orkestrui
Sonata smuikui ir fortepijonui
Partita smuikui solo
Keturių dermių miniatiūros smuikui ir fortepijonui
Sonata smuikui ir fortepijonui
„Samba Lacrimarum“ smuikui ir fortepijonuiSonata smuikui ir fortepijonui
„Reminiscence“
„Jūra“ (aranžuotė keturiems smuikams)
Bachvariationen I keturiems smuikams
Koncertas dviems smuikams, styginiams ir continuo d-moll BWV 1043
„Rygos koncertas“ dviems smuikams, violončelei ir kameriniam orkestrui
Serenada smuikui ir orkestrui / Serenade for violin and orchestra
Koncertas smuikui ir orkestrui / Violin concerto Op. 15
Koncertas smuikui ir orkestrui Nr. 1 g-moll op.26
„Happy end“ dviems smuikams, violoncelei, kontrabosui ir kameriniam orkestrui
Koncertas smuikui ir orkestrui a-moll op.82 / Violin Concerto in A minor
Koncertas smuikui ir orkestrui d-moll / Violin Concerto in D minor Op. 46
„Ispaniškoji simfonija“ smuikui ir orkestrui op. 21 / Symphonie espagnole, for violin and orchestra in D minor
„Concerto da camera” smuikui, fortepijonui, mušamiesiems ir kameriniam orkestrui
Koncertas smuikui ir orkestrui / Violin Concerto no. 2
Koncertas smuikui ir orkestrui e-moll op.64
Koncertas smuikui ir orkestrui G-Dur K.216 / Violin Concerto No. 3 in G major, K. 216
Koncertas smuikui ir orkestrui D-dur / Violin Concerto No. 3 in D major, K. 218
Koncertas smuikui ir orkestrui A-dur / Violin Concerto No. 3 in A major, K. 219
Koncertas smuikui ir orkestrui Nr.1 D-dur op.19
Koncertas smuikui ir orkestrui / Violin Concerto, Op. 24
Sonata Nr.1 smuikui, klavesinui ir kameriniam orkestrui
Koncertas smuikui ir orkestrui Nr. 1 a-moll op. 77
Koncertas smuikui ir orkestrui d-moll op.47 / Violin Concerto in D minor
Koncertas smuikui ir orkestrui D-dur
Koncertas smuikui ir orkestrui D-dur op. 35
Sonatos ir Partitos smuikui solo / Sonatas and Partitas for solo violin (BWV 1001–1006)
Sonata smuikui solo D-dur / Sonata for solo violin in D major Op. 115
Sonata smuikui solo Nr. 2, Op 27
Sonata smuikui solo Nr. 6, Op 27
Sonata smuikui ir fortepijonui Nr. 5 F-dur, „Spring”, op. 24
Sonata smuikui ir fortepijonui Nr. 8 / Sonata for violin & piano No. 8 in G major, Op. 30/3
Sonata smuikui ir fortepijonui / Sonata for violin and piano Nr. 3 Op. 12
Sonata smuikui ir fortepijonui / Sonata for violin and piano Nr. 9 Op. 47 “Kreuzer”
Sonata smuikui ir fortepijonui Nr.3 d-moll op.108
Sonata smuikui ir fortepijonui g-moll, L.140
Romantinės pjesės smuikui ir fortepijonui op. 75 / Romantic Pieces (4) for violin & piano, B. 150 (Op. 75) (rev. of Miniatures, B. 149)
Sonata smuikui ir fortepijonui Nr. 3 a-moll / Sonata for violin & piano No. 3 in A minor ("dans le caractere populaire roumain"), Op. 25
Fantazija Rossini operos „Otello“ temomis smuikui ir fortepijonui
„Ispaniškoji siuita“ smuikui ir fortepijonui
Sonata smuikui ir fortepijonui A-dur / Sonata for violin & piano in A major, M. 8
Sonata smuikui ir fortepijonui Nr. 3 c-moll op. 45
Sonata Es-Dur op. 11/1
Sonata A-dur, KV 305
Sonata smuikui ir fortepijonui / Sonata for violin and piano Op. 119
Sonata smuikui ir fortepijonui Nr. 1 f-moll op.80
Sonata smuikui ir fortepijonui / Sonata for violin and piano in G major
„Introdukcija ir Rondo kapričiozo“ / Introduction and Rondo Capriccioso, for violin & orchestra in A minor, Op. 28
Fantazija „Karmen“ op. 25 / Concert Fantasy on themes from Bizet's "Carmen," for violin & orchestra (or piano), Op 25
Sonata smuikui ir fortepijonui Nr. 1
“Senovinio stiliaus siuita“ smuikui ir fortepijonui / Suite (Sonata) in the Old Style, for violin & piano (or harpsichord)
Sonata smuikui ir fortepijonui D-dur / Sonata for violin and piano Nr. 1 in D Major Op. 137
Sonata smuikui ir fortepijonui a-moll / Sonata for violin and piano Nr. 2 in A minor Op.137
Sonata smuikui ir fortepijonui op.134
„Itališka siuita“ smuikui ir fortepijonui / Suite Italienne, for violin & piano (after Pulcinella, transcribed with Samuel Dushkin)
Keturios pjesės smuikui ir fortepijonui / Four pieces for violin and piano
Sonata smuikui ir fortepijonui / Violin Sonata No. 1
Chaconne smuikui ir continuo g-moll / Chaconne for violin & continuo in G minor (spurious)
„Scherzo-tarantelle“ g-moll op.16 / Scherzo-tarantelle, for violin & piano in G minor
„Fantazija Ch.Gounoud operos „Faustas“ temomis“ / Fantaisie brillante sur Faust op. 20
Sonata keturiems smuikams / Sonata No. 4 for violin & piano
Duetai dviems smuikams (34) / Duetti (34), for 2 violins
„Gleams of sunset“ smuikui, fleitai, klarnetui, kontrabosui ir fortepijonui
Sonata keturiems smuikams C-Dur
G.Ligetti Concert Romanesc
M.Rozsa Concert for violin and orchestra Op.24
Z.Kodaly Dances of Galanta
J.Brahms Hungarian dances
J.Strauss Overture from “Der Zigeunerbaron”
Dresdeno filharmonijos orkestras
Solistė Rūta Lipinaitytė
Dirigentas Aleksandar Markovic
CLAUDE DEBUSSY
Sonata smuikui ir fortepijonui g-moll, L 140
FRANCIS POULENC
Sonata smuikui ir fortepijonui, op. 119
JULIUS JUZELIŪNAS
Sonata smuikui ir fortepijonui
IGOR STRAVINSKIJ
Pjesės smuikui ir fortepijonui: „Rusiška daina“ iš operos „Mavra“
Scherzo iš baleto „Ugnies paukštė“
Pastoralė
„Rusiškas šokis“ iš baleto „Petruška“
RŪTA LIPINAITYTĖ (smuikas)
INDRĖ BAIKŠTYTĖ (fortepijonas)
Kompozitoriaus EDUARDO BALSIO 90-mečiui
EDUARDAS BALSYS (1919–1984)
Siuita iš baleto „Eglė žalčių karalienė“
„Jūros atspindžiai“ styginių orkestrui
„Dramatinės freskos“ smuikui, fortepijonui ir orkestrui
LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS
Solistės:
RŪTA LIPINAITYTĖ (smuikas)
INDRĖ BAIKŠTYTĖ (fortepijonas)
Dirigentas JUOZAS DOMARKAS
ERKKI SVEN TÜÜR „Action-Passion-Illusion“ styginiams (1993)
ALFRED SCHNITTKE Sonata Nr. 1 smuikui, klavesinui ir styginių orkestrui (1986)
JOSEPH HAYDN Simfonija Nr. 84, Es-dur
GYÖRGY LIGETI „Concert românesc“ (1951)
RŪTA LIPINAITYTĖ (smuikas), SERGEJUS OKRUŠKO (klavesinas), ALEKSANDAR MARKOVIČ (dirigentas), Lietuvos kamerinis orkestras
DOMINO DUO: Rūta Lipinaitytė (smuikas), Indrė Baikštytė (fortepijonas).
Fortepijoninio dueto rečitalis „Kelionė po pasaulį“
Igor Stravinsky „Itališka siuita“ (iš baleto „Pulcinella“)
George Enescu Sonata Nr. 3, a-moll, op. 25 ("Rumunų liaudies stiliaus")
Manuel De Falla „Ispaniška siuita“
Olivier Greif „Indų raga“
Maurice Ravel Koncertinė rapsodija „Čigonė“
Rūta Lipinaitytė ir Indrė Baikštytė "Sugrįžimų" koncerte pasirodė esančios viena kitos vertos profesionalės. Abi pasižymėjo jautrumu atliekamai muzikai ir viena kitai, sugebėjo būti ir puikios solistės, ir nepriekaištingai muzikuoti ansamblyje.
Abi atlikėjos – jaunatviško polėkio ir energijos kupinos asmenybės. Visi koncerte skambėję kūriniai bylojo „Domino duo“ kamerinį ansamblį esant gyvybingą, atvirą kūrybiniams ieškojimams bei turintį pajėgų siekti kitų atlikimo meno aukštumų.
Koncerto pradžioje smuikininkė Rūta Lipinaitytė atliko vieną pirmųjų kompozitoriaus opusų Partitą smuikui solo, op. 12 (1967). Po jos interpretacijos V. Barkauskas džiaugėsi, esą tokio gero Partitos atlikimo dar nebuvo girdėjęs.
Aukšto profesinio ir meninio lygio kamerinės muzikos koncertą balandžio 30 d. taip pat Taikomosios dailės muziejuje Vilniuje surengė smuikininkė Rūta Lipinaitytė ir pianistė Indrė Baikštytė, vieno kūrinio (B. Martinu Sonata fleitai, smuikui ir fortepijonui) atlikimui pakvietusios Albertą Stupaką, nuo 2004 m. gyvenantį Suomijoje, grojantį „Oulu Sinfonia“ orkestre. (...) Pasak pianistės LMTA docentės Melitos Diamandidi, žavėjo aukštas profesinis visų kūrinių atlikimo lygis, dėmesys štrichams, nuotaikoms, plati garsinė amplitudė, puikus ansambliškumas. Ypatingą įspūdį paliko pirmoje koncerto dalyje preciziškai tiksliai, subtiliai, žaviai nuskambėjusi F. Schuberto Sonata ir meistriška visais aspektais sudėtingos M. Ravelio Sonatos traktuotė.
Solistė Rūta Lipinaitytė yra žinoma kaip netradicinio repertuaro smuikui specialistė, tad jos interpretcija pasižymėjo gilia autentika (Miklos Rozsa koncertas smuikui). Labai autentiškai skambėjo tiek įvairūs ritminiai ir metriniai muzikos aspektai, tiek ir į orkestrinę paletę įsiliejusi solinė partija. Atlikimas paliko rimtos dvikovos tarp stiprių partnerių įspūdį - tarsi solistė ir orkestras stengtųsi įveikti vienas entuziazmu ir intensyvumu.
R. Lipinaitytė kūrinį (Miklos Rozsa koncertą smuikui) atliko labai natūraliu stiliumi, pasitelkusi temperamentingą skambesį ir lyrišką subtilumą, tiesiog perteikdama gražią muziką. Aistringai nuskambejo kadencija, atlikta su pasididžiavimo vertu techniškumu.
Tonaliame, techniniu požiūriu gerai sukomponuotame Miklos Rozsa koncerte smuikui su orkestru kai kada galima pasigesti tikro genijaus prisilietimo. Nepaisant to, fantastiškas Rūtos Lipinaitytės smuiko menas laidavo atlikimo sėkmę, kompensuodamas tam tikrą prasminę kūrinio monotoniją.
Buvo didelis malonumas klausytis jos smuiko griežimo (E.Ysaye sonatos smuikui solo). Jos smuiko garsas buvo turtingas, gilus ir ryškus, ji be pastangų pademonstravo gausų techninių priemonių arsenalą, perteikė puikią frazuotę ir užvaldantį nuoširdumą. Ypatingai sudėtinga A.Schnittke's pirmoji sonata smuikui ir fortepijonui buvo atlikta giliai suvokus kūrinio esmę. Rūta Lipinaitytė tapo pagrindiniu festivalio atradimu.