Penktasis Vilniaus fortepijono festivalis „Pakeleiviai“

Image

Festivalio meno vadovė – Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė prof. Mūza Rubackytė

Lapkričio 11–25 d., Vilnius

Filharmonijos Didžioji salė

Lapkričio 11 d., šeštadienį, 19 val.
Festivalio pradžios koncertas „Išganingoji meilė“
LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS
Solistė MŪZA RUBACKYTĖ (fortepijonas; Lietuva, Prancūzija, Šveicarija)
Dirigentas RENATO BALSADONNA (Italija)
Programa:
RICHARD WAGNER – Operos „Tanhoizeris“uvertiūra
FRANZ SCHUBERT–FERENC LISZT – Fantazija „Klajūnas“ („Wanderer Fantasie“) fortepijonui ir orkestrui C-dur, op. 15 (D. 760) / S. 366 (ši kūrinio versija Lietuvoje atliekama pirmą kartą)
HECTOR BERLIOZ – „Fantastinė simfonija“ („Artisto gyvenimo epizodas“) („Symphonie Fantastique. Episode de la vie d’un Artiste... en cinq parties“) C-dur, op. 14
Šį rudenį Lietuvos nacionalinė filharmonija jau penktą kartą fortepijono muzikos gerbėjus kviečia į Vilniaus fortepijono festivalį, kurį 2009 m. inicijavo pianistė prof. Mūza Rubackytė. 2009-aisiais šis festivalis įsiliejo į Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečio iškilmes; po poros metų, 2011 m., festivalis buvo skirtas vengrų kompozitoriaus Ferenco Liszto kūrybai ir lietuvių menininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio mirties 100-osioms metinėms; 2013 m. gražia tradicija tapęs renginys pristatė koncertų ciklą „Mūzų palytėtos“ ir paminėjo dabarties lenkų kompozitoriaus Krzysztofo Pendereckio 80-metį; 2015 m. festivalio intriguojanti tema „Tandemai“ pažėrė net septynis fortepijono varžytuvių koncertus.
Šiais metais festivalis aktualizuoja idėją apie kūrybinį pianistų susitikimą, kompozitoriaus ir atlikėjo, kompozitoriaus ir jo transkripcijų autoriaus, mokytojo ir mokinio bendradarbiavimą – tai partnerystė muzikoje, skatinanti ir atsiskleisti naujus talentus, ir atsirasti naujiems muzikos šedevrams.
Festivalio pradžios koncerte pasirodo lietuvių fortepijono maestra Mūza Rubackytė ir italų batutos meistras, Londono karališkojo operos teatro dirigentas Renato Balsadonna. Programoje „Išganingoji meilė“ – trijų romantikų šedevrai, muzikos garsais bylojantys apie vieną tauriausių jausmų. Richardo Wagnerio operos „Tanhoizeris“ monumentalioji uvertiūra, kurią Ferencas Lisztas yra pavadinęs net programine simfonija, – tai nuolatinės dvejonės tarp žemiškos ir šventos (išganingosios) meilės. O prancūzų kompozitoriaus Hectoro Berliozo programinėje simfonijoje ši tema transformuojasi į pavojingą, visa naikinančią artisto meilę. Franzo Schuberto fortepijoninė fantazija „Klajūnas“ taip pakerėjo vengrų kompozitorių Lisztą, kad paskatino ją aranžuoti fortepijonui ir orkestrui. Ši muzika byloja apie amžiną ieškojimą ir klajūno dalią, o meilė – tai ilgesys ir ramybė, troškimas sustoti ir pailsėti bei sugrįžti į nutolusią gimtąją šalį. Ši Lietuvoje pirmą kartą atliekama Schuberto kūrinio versija – tarsi fortepijoninis koncertas.
Bilietai – 10, 15, 20, 30, 40 Eur

Lapkričio 12 d., sekmadienį, 12 val.
Koncertas visai šeimai „Maestra ir jaunieji talentai“
Scenoje – Maestra MŪZA RUBACKYTĖ (fortepijonas), VALSTYBINIS VILNIAUS KVARTETAS ir jaunieji talentai:
SIMONAS MIKNIUS (fortepijonas)
KASPARAS MIKUŽIS (fortepijonas)
AGNĖ GEČAITĖ (smuikas)
UGNĖ LIEPA ŽUKLYTĖ (smuikas)
RŪTA KARVELYTĖ (baleto šokėja)
Koncertą veda muzikologė LINA NAVICKAITĖ-MARTINELLI
Programa:
WOLFGANG AMADEUS MOZART – Menuetas iš Koncerto fortepijonui ir orkestrui Nr. 11 F-dur, KV 413; JOHANN NEPOMUK HUMMEL – Menuetas iš Kvinteto es-moll, op. 87; PABLO SARASATE – Introdukcija ir Tarantela, op. 43; WOLFGANG AMADEUS MOZART – Rondo iš Koncerto smuikui ir orkestrui Nr. 5 A-dur, KV 219; ADOLPHE ADAM – Baleto „Žizel“ I veiksmo variacija; ROBERT SCHUMANN – Scherzo iš Fortepijoninio kvinteto Es-dur, op. 44
Šiame Penktojo Vilniaus fortepijono festivalio koncerte penki daug vilčių jau pateisinę talentai, įvairių tarptautinių konkursų laureatai, pasirodo su festivalio meno vadove, pianiste Mūza Rubackyte ir Valstybiniu Vilniaus kvartetu.
Pianistas Simonas Miknius yra tarptautinių Fryderyko Chopino, „Muzika be sienų“, Césario Francko, Leopoldo Godowskio konkursų laureatas. Jis koncertavo su Lietuvos, Šv. Kristoforo, VDU kameriniais orkestrais, Kauno miesto simfoniniu orkestru. Už pasiekimus muzikos srityje apdovanotas skatinamąja „Maxima“ stipendija.
Pianistas Kasparas Mikužis – daugkartinis respublikinių ir tarptautinių konkursų laureatas. Nuo 2010 m. atlikėją globoja Michelio Sogny fondas „SOS Talents“. Jis yra koncertavęs Jungtinių Tautų būstinėje Ženevoje, Nobelio taikos premijos laureatų pasaulio viršūnių susitikime Varšuvoje. Kasparas dalyvauja meistriškumo klasėse bei koncertuose Lietuvoje ir užsienyje (Šveicarijoje, Prancūzijoje, Gruzijoje, Olandijoje, Lenkijoje).
Smuikininkė Agnė Gečaitė – tarptautinių Aleksandro Glazunovo, Sauliaus Sondeckio, „Kaunas sonorum“ ir kitų konkursų nugalėtoja; grojo su Lietuvos, Klaipėdos, Šiaulių, Šv. Kristoforo kameriniais orkestrais. Tauragės miesto mero apdovanota už krašto garsinimą.
Smuikininkė Ugnė Liepa Žuklytė yra tarptautinių Viktoro Radovičiaus, Balio Dvariono, „Gradus ad parnassum“ ir kitų konkursų laureatė. Ji yra koncertavusi su Lietuvos, Klaipėdos, Šv. Kristoforo kameriniais orkestrais, Lietuvos nacionaliniu, Kauno miesto simfoniniais orkestrais. 2013 m. Ugnei Liepai įteikta Karalienės Mortos premija.
Baleto šokėja Rūta Karvelytė yra įvertinta įvairiuose tarptautiniuose baleto konkursuose. Ji tobulinosi Karališkojoje baleto mokykloje Londone, „La Scalos“ teatro baleto mokykloje Milane, tarptautinėje akademijoje „Coreutica“ Florencijoje, San Diego baleto institute, Finikso baleto (JAV) ir Princesės Grace baleto (Monakas) akademijose. R. Karvelytė yra šokusi Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos, Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro renginiuose.
Visus jaunuosius talentus globoja Mstislavo Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondas.
Koncerto partneris – Mstislavo Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondas
Bilietai – 4, 6, 8, 10 Eur

Lapkričio 14 d., antradienį, 19 val.
Dvigubas rečitalis „Iš tamsos į šviesą“
2003 m. Klivlando tarptautinio pianistų konkurso nugalėtojas KOTARO FUKUMA (fortepijonas, Japonija)
2016 m. UNISA tarptautinio pianistų konkurso Pretorijoje nugalėtojas bei 2017 m. A. Rubinšteino konkurso Tel Avive antros vietos prizininkas DANIEL CIOBANU (fortepijonas, Rumunija)
Programa:
LUDWIG VAN BEETHOVEN – Sonata Nr. 17 d-moll „Audra“ („Tempest“), op. 31 Nr. 2
FERENC LISZT – „Obermano slėnis“ („Vallée d'Obermann“) iš ciklo „Klajonių metai. Pirmieji metai: Šveicarija“ („Années de pèlerinage. Première Année: Suisse“), S. 160
ALEKSANDR SKRIABIN – Sonata Nr. 5, op. 53
MAURICE RAVEL – „Valtelė vandenyne“ („Une barque sur l'océan“) iš ciklo „Atspindžiai“ („Miroirs“)
MODEST MUSORGSKIJ – Siuita „Parodos paveikslėliai“ („Картинки с выставки – Воспоминание о Викторе Гартмане“)
Festivalio koncerte muzikuoja 2003 m. Klivlando tarptautinio pianistų konkurso nugalėtojas japonų pianistas Kotaro Fukuma bei 2016 m. UNISA tarptautinio pianistų konkurso Pretorijoje nugalėtojas ir 2017 m. A. Rubinšteino konkurso Tel Avive antrosios vietos prizininkas rumunų virtuozas Danielis Ciobanu. Atlikėjai pristato fortepijoninių kūrinių programą, kurios koncepcijai pasirinko apibūdinimą „Iš tamsos į šviesą“. Tai tarsi muzikos garsų kelias, prasidedantis 1802 m. parašyta Ludvigo van Beethoveno fortepijonine sonata „Audra“ – šio Vienos klasiko gana liūdno gyvenimo laikotarpio liudininke, ir vedantis link džiaugsmingo varpų skambesio Modesto Musorgskio „Parodos paveikslėliuose“.
Kotaro Fukumos atliekama programa yra iš jo parengtos kompaktinės plokštelės. Pianisto teigimu, muzikinė transformacija „iš tamsos į šviesą“ pradedama Beethoveno sonata „Audra“. Ją kompozitorius sukūrė 1802 m., tik baigęs rašyti garsųjį Heiligenštato testamentą (laišką savo broliams Carlui ir Johannui), kurio eilutėse tvinkčioja begalinė kančia, neviltis dėl vis stiprėjančio kurtumo, dėl tarp menininko bei jo sūnėno Carlo tvyrančio nesutarimo. Ši mentalinė pasmerkto klajūno būsena plačiai išsiskleidžia sonatos trečioje dalyje. Vienišo menininko išgyvenimų kelią nuosekliai tęsia Ferenco Liszto pjesė „Obermano slėnis“, tačiau ji vis dėlto veda link susitaikymo ir pragiedrėjimo paskutiniuose akorduose. Trečiuoju kūriniu pasirinkta Aleksandro Skriabino Penktoji sonata, kurią pavadintume tiesiog šviesos ir džiaugsmo apoteoze. Sonatos pradžioje kompozitorius buvo įrašęs epigrafą (ištrauką iš savo esė „Ekstazės poema“ / „Le Poème de l’Extase“), kurio rusiškas originalas ir prancūziška versija byloja apie autoriaus tuometines nuostatas. Eilėraštyje autorius kviečia atgyti slaptus troškimus, tūnančius tamsiose kuriančios sielos gelmėse, ir siekia įkvėpti jiems drąsos bei ryžto tarsi droviems pirmiesiems gyvybės ženklams:
Я к жизни призываю вас, скрытые стремленья!
Вы, утонувшие в темных глубинах
Духа творящего, вы, боязливые
Жизни зародыши, вам дерзновенье приношу!
/ Je vous appelle à la vie, ô forces mysterieuses!
Noyées dans les obscures profondeurs
De l’esprit créateur, craintives
Ebauches de vie, à vous j’apporte l’audace!
Pagrindinė Danieliaus Ciobanu atliekamos programos ašis – nuolatinis judėjimas, kelionės vaizdinys. „Klajonių“ temos simboliu šioje programoje tampa vandens platybėse besisūpuojančios valtelės paveikslas, impresionistiniais garsų potėpiais įkūnytas nuostabaus grožio Maurice’o Ravelio pjesėje iš ciklo „Atspindžiai“. Palaipsniui įsiliejus Musorgskio siuitos pasivaikščiojimo motyvui, valtelė palengva plukdo klausytojus Dniepro vandenimis link didingų Kijevo vartų.
Koncerto partneris – Rumunijos ambasada Lietuvoje
Bilietai – 7, 10, 15, 20 Eur

Lapkričio 16 d., ketvirtadienį, 19 val.
Dvigubas rečitalis „Liszto harmonijos“
Koncertuoja ištikimo festivalio partnerio – Tarptautinio Utrechto F. Liszto pianistų konkurso 2017 – nugalėtojai:
DINA IVANOVA (fortepijonas, Rusija), III vietos prizininkė
ALEXANDER ULLMAN (fortepijonas, Didžioji Britanija), I vietos prizininkas
Programa:
FERENC LISZT – „Didieji etiudai pagal Paganini“ („Grandes Études de Paganini“), S. 141; „Mirties šokis“ („Totentanz“), S. 525; „Transcendentinio atlikimo etiudai“ („Études d’exécution transcendante“), Nr. 11, „Harmonies du soir“ („Vakaro harmonijos“), S. 139/11; Noktiurnas „Sapne“ („En rêve“), S. 207; Noktiurnas „Be miego! Klausimas ir atsakymas“ („Schlaflos! Frage und Antwort“), S. 203; „Pilki debesys“ („Nuages gris“), S. 199; „Bagatelė be tonacijos“ („Bagatelle sans tonalité“), S. 216a; „Dievo palaiminimas vienatvėje“ („Bénédiction de Dieu dans la solitude“) iš ciklo „Poetinės ir religinės harmonijos“ („Harmonies poétiques et religieuses“), S. 173/3; „Vengriškoji rapsodija“ („Rhapsodie Hongroise“) Nr. 10, S. 244/10
Penktojo Vilniaus fortepijono festivalio scenoje groja pianistai, tik prieš mėnesį tapę Tarptautinio Utrechto F. Liszto pianistų konkurso nugalėtojais: Dina Ivanova iš Rusijos (III vieta) ir Alexanderis Ullmanas iš Didžiosios Britanijos (I vieta).
Dina Ivanova mokėsi Centrinėje Maskvos muzikos mokykloje, šiuo metu studijuoja Maskvos P. Čaikovskio konservatorijoje. Ji koncertuoja Vokietijoje, Vengrijoje, Kuboje, Bulgarijoje, Danijoje, Norvegijoje, Lenkijoje, JAV, pasirodo su Tiuringijos filharmonijos, Izraelio simfoniniu orkestrais, Geteborgo kvartetu. Pianistė yra laimėjusi ne vieną konkursą, tarp kitų – I vieta Tel Chaj (Tel Hai) konkurse Izraelyje 2016 metais.
Alexanderis Ullmanas mokėsi Purcellio muzikos mokykloje Londone, Curtis muzikos institute Filadelfijoje ir Karališkajame muzikos koledže Londone. Jis pasirodo su tokiais orkestrais kaip Karališkasis filharmonijos, Monrealio, Naujojo Džersio, Fortvorto, Oksfordo, Kardifo filharmonijų, Budapešto radijo simfoniniai, „Manchester Camerata“. Pianistas yra koncertavęs „Wigmore Hall“ Londone, Leipcigo „Gewandhaus“, Perto koncertų salėje Australijoje, taip pat Danijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje, Kinijoje, Olandijoje ir kitur. Dar studijuodamas A. Ullmanas pelnė nemažai apdovanojimų, tarp kitų – laimėjo I vietą F. Liszto pianistų konkurse Budapešte (2011 m).
Abu atlikėjai šį vakarą klausytojus panardins į neišsemiamą F. Liszto muzikinių minčių vandenyną, skambės įvairių metų šio fortepijono muzikos genijaus kūriniai, priminsiantys F. Liszto daugiabriauniškumą. Jis visoks – šėtoniškai virtuoziškas, mistinis, futuristiškas, panteistinis, pamaldus, vengriškas... Listomanų pelnytai tituluojamas fortepijono karaliumi!
Bilietai – 7, 10, 15, 20 Eur

Lapkričio 18 d., šeštadienį, 19 val.
„Fortepijono ir batutos maestro“
Scenoje – pianistas ir dirigentas Andrea Bonatta
LIETUVOS KAMERINIS ORKESTRAS
Solistas ir dirigentas ANDREA BONATTA (fortepijonas, Italija)
Programa:
WOLFGANG AMADEUS MOZART – Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr. 9 Es-dur, KV 271 („Jenamy“); Simfonija Nr. 38 D-dur, KV 504 („Prahos“)
Šį vakarą su Lietuvos kameriniu orkestru muzikuoja daugiabriaunis talentas – pianistas, dirigentas, pedagogas maestro Andrea Bonatta, pasirodantis Romos, Berlyno, Prahos, Paryžiaus, Maskvos, Šanchajaus, Pekino, Hanojaus ir kitose koncertų salėse. Jis yra įrašęs visus Brahmso kūrinius fortepijonui, taip pat kompaktines plokšteles, skirtas Liszto ir Schuberto kūrybai, kurios pelnė puikius kritikų atsiliepimus. Didelio susidomėjimo sulaukė A. Bonattos knyga apie Brahmso fortepijoninę kūrybą.
Tarptautinio Ferruccio Busoni festivalio įkūrėjas ir daugiametis Tarptautinio Ferruccio Busoni pianistų konkurso vadovas bei vertinimo komisijos pirmininkas šiuo metu prof. A. Bonatta yra Ferenco Liszto konkurso Utrechte patarėjas meno klausimais. Taip pat jis – Šanchajaus konservatorijos garbės profesorius ir Fortepijono akademijos Epane (Piano Academy-Eppan) įkūrėjas ir direktorius.
Žymus pasaulinės reikšmės pripažintas pedagogas veda meistriškumo kursus ir yra kviečiamas į prestižinių konkursų žiuri (Liszto Utrechte, Skriabino Maskvoje, Beethoveno Bonoje, Vano Cliburno Teksase, Rubinsteino Tel Avive, Chopino Taipėjuje ir kitus). A. Bonatta yra Zalcburgo „Mozarteumo“ vasaros akademijos garbės profesorius, dėsto „Talent Music“ meistriškumo kursuose Veronoje.
Daugelį metų A. Bonatta groja Mozarto koncertus nuo fortepijono diriguodamas orkestrui, o kartu jo, kaip dirigento, kūrybinėje biografijoje – didelis simfoninių kūrinių repertuaras. Maestro koncertuoja tokiose salėse kaip Smetanos Prahoje, „Salle Gaveau“ Paryžiuje, Šanchajaus didžiajame teatre, Uždraustojo miesto Pekine, „Stilwerk“ Berlyne, Hanojaus operos teatre ir kitose. Pianistas ir dirigentas Arie Vardi apie A. Bonattą: „Jis yra gimęs dirigentu, muzika liejasi iš jo rankų.“
Šiandien filharmonijos scenoje karaliaus Mozartas! Lietuvos kameriniam orkestrui A. Bonatta diriguos Simfoniją Nr. 38 D-dur, KV 504, kurios premjera įvyko 1787 m. Mozarto kūrybos koncerte, šiam pirmąkart atvykus į Prahą. O vakarą pradės Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr. 9 Es-dur, KV 271 („Jenamy“), sukurtas Zalcburge 1777-aisiais. Kompozitoriui tuomet buvo 21 metai.
Bilietai –10, 15, 20, 30 Eur

Lapkričio 19 d., sekmadienį, 19 val.
Trigubas rečitalis „Trys pianistų kartos: pedagogai ir jų auklėtiniai“
ILANA VERED (fortepijonas, Izraelis)
SASHA STARCEVICH (fortepijonas, JAV)
TRISTAN TEO (fortepijonas, Kanada)
Programa:
JOHANN SEBASTIAN BACH – Invencijos, BWV 772–786
FELIX MENDELSSOHN – „Rimtosios variacijos“ („Variations sérieuses“), op. 54
JOHANNES BRAHMS – Variacijos ir fuga Händelio tema, op. 24
SERGEJ RACHMANINOV – Variacijos Corelli tema, op. 42
NIKOLAJ KAPUSTIN – Variacijos, op. 41
SERGEJ RACHMANINOV – Siuita Nr. 2 dviem fortepijonams, op. 17
Šis Penktojo Vilniaus fortepijono festivalio koncertas išsiskiria itin plačia stilistine skale (kūriniai nuo Bacho iki šiuolaikinio autoriaus Kapustino) ir prasminga tema. Tai – variacijos: ir kaip muzikos forma, ir plačiąja prasme – vystymosi, evoliucijos, kaitos, judėjimo laike atspindys. Tokios temos kontekste susipažinsime net su trijų kartų pianistais vienoje scenoje.Viena ryškiausių dabarties scenos žvaigždžių – Ilana Vered. Jau būdama trylikos metų ji laimėjo Izraelio vyriausybės stipendiją studijuoti Paryžiaus konservatorijoje (kartu su Vlado Perlemuteru ir Jeanne-Marie Darré), penkiolikos baigė konservatoriją aukščiausiais įvertinimais, vėliau baigė Niujorko Juilliardo mokyklą, tapo viena pirmųjų konkurso „Young Concert Artists International Auditions“ nugalėtojų bei laimėjo Marthos Baird Rockefeller konkurso didįjį turą po Europą. Per ilgus kūrybinio kelio metus kaip solistė yra koncertavusi su Niujorko, Bostono, Londono, Amsterdamo, Japonijos NHK ir kitais žinomais simfoniniais orkestrais, bendradarbiavusi su tokiais dirigentais kaip Leopoldas Stokowskis, Zubinas Mehta, Sergiu Comissiona, Raymondas Leppardas, Lawrence‘as Fosteris, Matthias Bamertas, Mariss Jansonas bei kt., dalyvauja žymiausiuose pasaulyje muzikos festivaliuose. I. Vered yra pripažinta kamerinės muzikos atlikėja, ypač išskirtinas jos bendradarbiavimas su Tokijo styginių kvartetu, violončelininku Sharonu Robinsonu ir kt.
Sasha Starcevichius garsėja kaip atlikėjas ir pedagogas. Nuo 2003 m., kuomet jam buvo suteiktas muzikos meno daktaro laipsnis Jeilio universitete JAV, pianistas koncertuoja ir vadovauja meistriškumo kursams ne tik savo šalyje, bet ir Kanadoje, Kinijoje bei Europoje, yra kelių JAV universitetų profesorius, kelių tarptautinių festivalių vadovas. S. Starcevichius buvo pirmasis kanadiečio Tristano Teo fortepijono mokytojas. T. Teo yra jauniausias šio koncerto dalyvis, jį globoja Ilana Vered. Jis studijuoja Niujorko Juilliardo mokykloje pas žymų pedagogą Jerome’ą Lowenthalį. Pianistas yra laimėjęs keletą prestižinių konkursų (tarp jų – Ginos Bachauer, „Hilton Head“ ir kt.), kaip solistas koncertavo su įvairiais JAV orkestrais, surengė rečitalių Kanados, JAV, Europos scenose. Atlikėjas dirba pedagoginį darbą, taip pat kuria muziką.
Koncerto partneris – Izraelio ambasada Lietuvoje
Bilietai – 7, 10, 15, 20 Eur

Lapkričio 21 d., antradienį, 19 val.
„Nesustabdysi žvaigždžių kilimo“
2015 m. Hamamatsu tarptautinio pianistų konkurso pusfinalio diplomantas, 2017 m. Pirmojo tarptautinio Shigeru Kawai pianistų konkurso nugalėtojas KENJI MIURA (fortepijonas, Japonija)
2015 m. Tarptautinio F. Chopino konkurso Varšuvoje finalistas ir 2017 m. A. Rubinšteino konkurso Tel Avive nugalėtojas SZYMON NEHRING (fortepijonas, Lenkija)
Programa:
JOHANN SEBASTIAN BACH–FERRUCCIO BUSONI – Čakona d-moll, BWV 1004
FELIX MENDELSSOHN-BARTHOLDY – Dainos be žodžių: op. 62 Nr. 1 G-dur; op. 102 Nr. 3 C-dur; op. 67 Nr. 2 fis-moll
PIOTR ČAIKOVSKIJ–MICHAIL PLETNIOV – Koncertinė siuita „Spragtukas“
KAROL SZYMANOWSKI – Mazurkos Nr. 1–4, op. 50; Variacijos B-dur, op. 3
FRYDERYK CHOPIN – Sonata Nr. 2 b-moll, op. 35
Šį vakarą Penktojo Vilniaus fortepijono festivalio scenoje pasirodo dvi kylančios žvaigždės – Kenji Miura ir Szymonas Nehringas. Šių pianistų kilimo nesustabdė 2015 m. tarptautiniuose konkursuose nelaimėti laureatų vardai – po poros metų ir K. Miura, ir Sz. Nehringas pelnė aukščiausius apdovanojimus prestižiniuose konkursuose.
Japonijoje gimęs Kenji Miura koncertuoja tokiose scenose kaip „Wigmore Hall“, „Queen Elizabeth Hall“, „Purcell Room“, „Steinway Hall“ Londone, „Konzerthaus“ Berlyne, „Act City Hall“ Japonijoje; jis groja rečitalius Paryžiuje, JAV, Kanadoje, Dubajuje, Šveicarijoje, Nyderlanduose, Lietuvoje, Danijoje, Norvegijoje, Švedijoje. 2015 m. K. Miura tapo Hamamatsu tarptautinio pianistų konkurso pusfinalio diplomantu, AAF prizu jį apdovanojo legendinė pianistė Martha Argerich ir Gustavas Alinkas (Alink–Argerich fondo įkūrėjai). 2017 m. K. Miura pelnė „Steinway Förderpreis“ apdovanojimą ir tapo Pirmojo tarptautinio Shigeru Kawai pianistų konkurso nugalėtoju (I vieta).
Daugelio tarptautinių konkursų laureatas, lenkų pianistas Szymonas Nehringas yra grojęs su Varšuvos filharmonijos, Santandero, „Polish Sinfonia Iuventus“, Izraelio simfoniniais ir Aštuoniolikto amžiaus orkestrais, jo gastrolių keliai driekiasi per Rusiją, Kiniją, Ukrainą, Estiją, Vengriją, Rumuniją, Austriją, Prancūziją, Izraelį, Argentiną, Braziliją, Čilę, JAV ir daugelį kitų šalių. 2015 m. Sz. Nehringas tapo Tarptautinio Fryderyko Chopino konkurso Varšuvoje finalistu, pelnė Publikos ir keletą kitų prizų. 2016 m. F. Chopino institutas išleido šiame konkurse jo atliktų kūrinių CD. 2017 m. Sz. Nehringas tapo XV tarptautinio Arthuro Rubinsteino pianistų konkurso Tel Avive nugalėtoju: laimėjo I vietą ir keletą prizų, vienas jų – už geriausią F. Chopino kūrinio atlikimą.
Pirmoje šio koncerto dalyje K. Miura atliks dvi transkripcijas fortepijonui: J. S. Bacho Čakonos smuikui d-moll (F. Busoni) ir P. Čaikovskio koncertinės siuitos „Spragtukas“ (M. Pletniovo). Taip pat skambės romantiškosios F. Medelssohno-Bartholdy „Dainos be žodžių“. Vakarą pratęs Sz. Nehringas, interpretuosiantis lenkų muziką – K. Szymanowskio Mazurkas ir F. Chopino Sonatą Nr. 2 b-moll.
Koncerto partneriai: Alink–Argerich fondas, Lenkijos institutas Vilniuje
Bilietai – 7, 10, 15, 20 Eur

Lapkričio 23 d., ketvirtadienį, 19 val.
Rečitalis „Romantikų puota“
BERTRAND CHAMAYOU (fortepijonas, Prancūzija)
Programa:
FELIX MENDELSSOHN-BARTOLDY–FERENC LISZT – „Dainų sparnais“ („Auf Flügeln des Gesanges“)
FRANZ SCHUBERT–FERENC LISZT – „Virš vandens dainuojant“ („Auf dem Wasser zu singen“)
ROBERT SCHUMANN–FERENC LISZT – „Pavasario naktis“ („Frühlingsnacht“); „Dedikacija“ („Widmung“)
FRANZ SCHUBERT – fantazija „Klajūnas“ C-dur, op. 15 („Wandererfantasie“, D. 760)
RICHARD WAGNER–FERENC LISZT – Iškilmingas šventojo Gralio maršas iš operos „Parsifalis“ („Feierlicher Marsch zum heiligen Gral from Parsifal“)
FERENC LISZT – „Petrarkos sonetas“ Nr. 123 iš ciklo „Kelionių metai“, „Antrieji metai, Italija“ („Sonetto 123 del Petrarca“)
GIUSEPPE VERDI–FERENC LISZT – Parafrazė „Miserere“ iš operos „Trubadūras“ („Del trovatore“)
FERENC LISZT – „Venecija ir Neapolis“ („Venezia e Napoli“, S. 159)
Penktojo Vilniaus fortepijono festivalio svečias – prestižinio Long-Thibaud konkurso laureatas pianistas Bertrand’as Chamayou – koncertuoja tokiose salėse kaip „Théâtre des Champs Elysées“, Lincolno centras, „Wigmore Hall“ ir kt., yra dalyvavęs Liucernos, Reingau, Roterdamo, Rūro ir kt. festivaliuose, bendradarbiavęs su svarbiausiais įvairių šalių simfoniniais orkestrais, diriguojant Pierre’ui Boulezui, Leonardui Slatkinui, Micheliui Plassonui, Louisui Langrée, Stéphane’ui Denève, Ludovicui Morlot, Andriui Nelsonui ir kitiems žymiems batutos meistrams. Atlikėjas yra įgrojęs Césaro Francko, Ferenco Liszto, Felixo Mendelssohno kūrinių į įvairiais prizais įvertintas kompaktines plokšteles. 2011 m. jis laimėjo „Victoire de la Musique“ prizą kaip geriausias Prancūzijos metų solistas. Savo rečitalyje Vilniuje pianistas pateikia itin virtuozišką ir sudėtingą romantinės muzikos programą, kurioje, greta originalių opusų, žėri užburiančios Liszto transkripcijos. Visą programą, tarsi pašėlusią romantizmo šedevrų puotą, jungia bendra koncepcija: įvairių autorių dainas ar operų fragmentus Lisztas genialiai perkelia į fortepijoninę kūrybą, nes šis vienas svarbiausių kelių pastarųjų šimtmečių instrumentas gali perteikti giliausius ir dramatiškiausius išgyvenimus. Transkripcijos yra vienas įstabiausių pavyzdžių, kai kūrėjai tampa tikrais pakeleiviais (festivalio tema – „Pakeleiviai“), besidalinančiais bendromis vertybėmis, kūrybos idėjomis, skleidžiančiais muzikos grožį. Kaip auksinė gija ši tema driekiasi per visą festivalį ir tarsi nutiesia tiltą tarp atidarymo koncerte skambančios Schuberto–Liszto Fantazijos „Klajūnas“ fortepijonui ir orkestrui (ši kūrinio versija Lietuvoje atliekama pirmą kartą) iki šiame koncerte B. Chamayou atliekamo Schuberto „Klajūno“ (Wandererfantasie, D.760) fortepijonui originalo.
Koncerto partneris – Prancūzų institutas Lietuvoje
Bilietai – 7, 10, 15, 20 Eur

Lapkričio 25 d., šeštadienį, 19 val.
Festivalio pabaigos koncertas „Į plačius vandenis“
LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS
Solistas – 2017 m. I nacionalinio LMTA ir „LISZTuania“ konkurso „Lisztofonija“ laureatas IGNAS MAKNICKAS (fortepijonas)
Dirigentas MARTYNAS STAŠKUS
Programa:
JEAN SIBELIUS – Simfoninė poema „Suomija“ („Finlandia“), op. 26; Simfonija Nr. 7 C-dur, op. 105
FRYDERYK CHOPIN – Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr. 2 f-moll, op. 21
Vilniaus fortepijono festivalio pabaigos koncerto simbolinis pavadinimas „Į plačius vandenis“ byloja apie šį vakarą scenoje muzikuojantį Kalifornijoje gimusį jauną lietuvių atlikėją Igną Maknicką, fortepijono mokslus baigusį Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje, docentės Albinos Šikšniūtės klasėje. Nuo devynerių metų iki šiol jaunojo pianisto asmenybę ir interpretacinį braižą nuosekliai formuoja ir globoja profesorė Mūza Rubackytė; bene dešimtmetį atlikėją remia Lietuvos M. Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondas „Pagalba Lietuvos vaikams“. Šiuo metu I. Maknicką studijų kelias atvedė į Londono karališkąją muzikos akademiją, prof. Joannos MacGregor klasę.
Vakaro programoje – Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro ir maestro Martyno Staškaus atliekama suomių kompozitoriaus Jeano Sibeliaus simfoninė muzika – skaidri ir galinga, rūsti ir aitri, tapusi tūkstančio ežerų šalies meno simboliu. Greta skambės viena iš fortepijono technikos viršukalnių vadinamas lenkų romantiko Fryderyko Chopino Antrasis fortepijoninis koncertas: jį veikiau galima apibūdinti kaip lyrinę poemą, kurioje vyrauja pakilus, ramus ir švelnus jausmų srautas, o simfoninio orkestro fone karaliauja fortepijonas, išsiliejantis begalinėmis melodijomis ir ažūriniais pasažais.
Koncerto partneris – VšĮ „Vilniaus klubas“
Bilietai – 10, 15, 20, 30 Eur