Lietuvių muzikai 2013-ųjų Vilniaus festivalyje

Image

Festivalio atidarymo koncerte – Violeta Urmana

Vienas solidžiausių mūsų šalies muzikos renginių - Vilniaus festivalis - šiemet rengiamas jau septynioliktą kartą ir skiriamas Lietuvos pirmininkavimui Europos Sąjungos Tarybai. Festivalis vyks birželio 3–20 dienomis. Lietuvos nacionalinės filharmonijos ir viešosios įstaigos „Vilniaus festivaliai“ rengiamo bei Festivalio Didžiojo rėmėjo ORLEN Lietuva mecenuojamo muzikos forumo programoje numatyti aštuoni koncertai, o tiksliau – septyni plius vienas, mat į festivalio programą įtrauktas ir  „Vilniaus festivalių“ rengiamas Bobby McFerrino su grupe koncertas, skirtas „Vilniaus festivalių“ įstaigos 10-mečiui.

Šių metų festivalio koncertuose, kaip ir kasmet, dalyvaus nemažai Lietuvos atlikėjų. Festivalį birželio 3 d. atvers pasaulio scenų numylėtinės Violetos Urmanos ir Modesto Pitrėno diriguojamo Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro koncertas Nacionaliniame operos ir baleto teatre. Solistė su orkestru interpretuos Richardo Wagnerio muziką. Skambės kompozitoriaus, kurio jubiliejinę sukaktį šiais metais mini visas pasaulis, vokalinis ciklas „Мatildos Wesendonck dainos“. Kūrinys pripildytas ilgesingų, tragiškų ir patosiškų slaptos mylimosios Matildos eilėraščių, jis buvo sukurtas tuo pat metu kaip ir opera „Tristanas ir Izolda“. Koncerto antrojoje dalyje bus galima išgirsti šios muzikinės dramos finalą – Izoldos mirties sceną, kuri suvokiama kaip ekstaziškas meilės himnas ir kartu kaip sukrečiantis atsisveikinimo su gyvenimu paveikslas.

Koncerte taip pat skambės dvi simfoninės poemos – Lietuvos muzikos klasiko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio giedra ir lyriška „Miške“ ir XIX a. vokiečių kompozitoriaus Richardo Strausso „Mirtis ir pragiedrėjimas“, kupina neįvardyto menininko mirties ir prisikėlimo vaizdinių. Ši Vilniaus festivalį pradėsianti programa rudenį skambės Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai skirtame koncerte Briuselyje.

Festivalyje sulauksime retai Lietuvos muzikos padangėje pasirodančio pianisto, improvizatoriaus, kompozitoriaus Andriaus Žlabio. Šįkart jis sugrįžta kaip mąslus Johanno Sebastiano Bacho muzikos interpretatorius. Birželio 7 d. Nacionalinės filharmonijos scenoje Andrius Žlabys ir smuikininkas Sergejus Krylovas bei jo vadovaujamas Lietuvos kamerinis orkestras publiką nardins į J. S. Bacho muzikos pasaulį. Programoje „J. S. Bacho muzikos grožis ir gelmė“ skambės šio genialaus kompozitoriaus klavyriniai bei smuiko koncertai.

Viena iš festivalio tradicinių rubrikų – rečitalis. Šiemet ši išskirtinė muzikinio atsivėrimo pozicija patikėta pasaulyje garsėjančiai smuikininkei, tarptautinių konkursų laureatei Daliai Kuznecovaitei. Ji koncertuos su pianistu Petru Geniušu ir, galimas dalykas, kad birželio 10 d. Filharmonijoje tapsime šio naujo dueto kūrybinio kelio pradžios liudininkais.

Festivalis nuo pat gyvavimo pradžios laikosi tradicijos minėti Lietuvai itin prasmingą Gedulo ir vilties dieną – birželio 14-ąją. Šiemet šią dieną Nacionaliniame operos ir baleto teatre skambės iškiliausio nūdienos lenkų kompozitoriaus Krzysztofo Pendereckio „Lenkiškasis requiem“. Kūrinį atliks tarptautinė solistų ir kolektyvų komanda: sopranas Nomeda Kazlaus, mecosopranas Agnieszka Rehlis, tenoras Edas Lyonas, bosas Liudas Mikalauskas, Kauno valstybinis choras ir Vroclavo simfoninis orkestras bei dirigentas Jacekas Kaspszykas.

Daugiau informacijos apie festivalį rasite svetainėje www.vilniusfestival.lt.

VF ir LMAIC inf.