Dirigentas Martynas Staškus – Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro dirigentas, Vilniaus mokytojų namų kamerinio choro Salutaris vyr. dirigentas ir meno vadovas, tarptautinių konkursų laureatas.
M.Staškus (g. 1969)1994 m. baigė Lietuvos muzikos akademijoje choro, orkestro ir operos dirigavimo specialybes (G.Rinkevičiaus kl.). Tais pačiais metais pradėjo dirbti Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre dirigento asistentu, nuo 1996-jų m. jis – teatro dirigentas, 1997 - 1998 m. – vyriausias dirigentas. M.Staškus – dviejų tarptautinių dirigentų konkursų laureatas: 1990 m.Tarptautiniame J.Naujalio choro dirigentų konkurse Vilniuje bei 1991 m. tarptautiniame choro dirigentų konkurse Vroclave (Lenkija) jis laimėjo pirmąsias vietas.
M. Staškaus repertuare – per 40 spektaklių: operos – G. Verdi „Nabukas“, „Aida“, „Makbetas“, „Otelas“, „Traviata“, „Kaukių balius“, „Likimo galia“, G. Puccini „Toska“, „Džanis Skikis“, „Sesuo Andželika“, „Turandot“, „Madam Baterflai“, J. Strausso „Vienos kraujas“, C. M. von Weberio „Laisvasis šaulys“, W. A. Mozarto „Pagrobimas iš seralio“, „Don Žuanas“, „Figaro vedybos“, Ch. Gounod „Faustas“, J. Gaižausko „Buratinas“, B. Britteno „Statykime operą!“ ir kt.; baletai – M. Theodorakio „Graikas Zorba“, G. Bizet ir R. Ščedrino „Karmen“, F. Mendelssohno-Bartholdy „Vasarvidžio nakties sapnas“, M. Ravelio „Dafnis ir Chlojė“, P. Čaikovskio „Spragtukas“, „Miegančioji gražuolė“, S. Prokofjevo „Romeo ir Džuljeta“, A.L.Minkaus „Bajaderė“, H. Lovenskjoldo „Silfidė“, A.Adamo „Žizel“ ir kt. Ne kartą diriguoti L. van Beethoveno, M. Ravelio, W. A. Mozarto, J. Brahmso, M. Musorgskio, J. Haydno, F. Mendelssohno-Bartholdy kūriniai chorui, orkestrui.
M. Staškus parengė keleto nacionalinių veikalų – B. Kutavičiaus „Lokio“ (taip pat ir šios operos įrašą CD, išleistą 2002 m. firmos Ondine Suomijoje), „Ignis et fides“ ir M. Urbaičio „Acid City“ – pasaulines premjeras.
1993 m. M.Staškus įkūrė kamerinį chorą Salutaris. Choro repertuare – Vakarų Europos klasikų (S.Bacho, W.A.Mozarto, G.B.Pergolesi, G.Faure), lietuvių kompozitorių kūriniai. Su kameriniu choru Salutaris M.Staškus dalyvavo ir pelnė laimėjimus tarptautiniuose chorų konkursuose: Guido d’Arezzo Areco mieste (1993 m., Italija – trečioji vieta); Florilege vocal de Tours Turo mieste (1994 m., Prancūzija – specialus prizas); Pasaulio lietuvių dainų šventės chorų konkurse (1994 m., Vilnius, Lietuva – antroji premija ir specialusis prizas); 10-jame S.Šimkaus chorų konkurse (1995 m., Klaipėda, Lietuva – pirmoji vieta ir specialusis prizas); Tarptautiniame chorų konkurse Miltenberge (1996 m., Vokietija – antoji vieta).
M.Staškus koncertavo su tokiais pasaulinio garso atlikėjais, kaip operos solistai,I. Mukhamedovas, Y.Yebra, V. Urmana, E. Montvydas, B. Maisuradze, E. Rubin, pianistai K. Broya ir A. Paley'us, smuikininkas G. Kremeris. Dirigentas parengė koncertinių programų su Kremerata Baltica, Tarptautiniu Šiaurės / Baltijos šalių jaunimo kameriniu orkestru, (International Nordic-Baltic Youth Chamber Orchestra), Nordrhein-Westfalen jaunimo simfoniniu orkestru, Lietuvos muzikos akademijos, Vilniaus bei Lietuvos kameriniais orkestrais, Lietuvos valstybiniu bei Lietuvos nacionliniu simfoniniais orkestrais.
M. Staškus yra bendradarbiavęs su garsiais režisieriais: J. Jurašu, G. Varnu, J. Vaitkumi, D. Ibelhauptaite, E.Nekrošiumi, G. Kraemeriu, M. Wiesler, D. Soelteriu, A. Minghella, choreografais V.Grabštaite, A.Cholina, A.Melaninu, K. Pastoru, B. Eifmanu ir kt.
M.Staškus dalyvavo tarptautiniuose muzikos festivaliuose Lietuvoje ir užsienyje, tarp jų –"Gaida", "Schuberto-Haydno", Vilniaus, Trakų festivaliai, Incontri Corali di Alba-93, XI Passegna Internazionale di Canto Corale (Italija). Kartu su Lietuvos Operos ir baleto teatro, kitais orkestrais bei choru M.Staškus gastroliavo Olandijoje, Vokietijoje, Italijoje, Estijoje, Prancūzijoje, Danijoje, Taivanyje, Šveicarijoje, Turkijoje, Švedijoje, ir. kt.
St. Matthew Passion (Matthäuspassion), BWV 244
Magnificat, BWV 243
Ein deutsches Requiem / German Requiem, op. 45
"Mažasis kaminkrėtys" / The Little Sweep, op.45
Buratinas / Burattino
Orfėjas ir Euridikė
"Faustas"
Žydė / La juive
"Lokys" / The Bear
Ignis et fides
"Don Žuanas" / Don Giovanni
"Pagrobimas iš Seralio" / Die Entführung aus dem Serail
"Užburtoji fleita" / Die Zauberflöte / The Magic Flute
"Džani Skiki" / Gianni Schicchi
"Madam Baterflai" / Madama Butterfly
"Sesuo Andželika" / Suor Angelica
"Toska" / Tosca
"Turandot"
"Vienos kraujas" / Wiener Blut
"Čigonų baronas" / Der Zigeunerbaron
"Aida"
"Kaukių balius" / Un Ballo in Maschera
"Makbetas" / Macbeth
"Nabukas" / Nabucco
"Rigoletas" / Rigoletto
"Traviata" / La Traviata
"Likimo galia" / La Forza del Destino
"'Laisvasis šaulys" / Der Freischütz
Muzika styginiams, mušamiesiems ir čelestai / Music for Strings, Percussion & Celesta, Sz. 106
"Leonora", uvertiūra / Leonore, Overture No.3 in C major, op. 72b
"Koriolanas", uvertiūra / Coriolan Overture, op. 62
"Egmontas", uvertiūra / Egmont Overture, op.84
Simfonija Nr.1 C-dur / Symphony No.1 in C major, op. 21
Simfonija Nr.2 D-dur / Symphony No.2 in D major, op.36
Simfonija Nr.3 Es-dur / Symphony No. 3 in E flat major ("Eroica"), op. 55
Simfonija Nr.4 B-dur / Symphony No.4 in B flat major, op.60
Simfonija Nr.5 c-moll / Symphony No. 5 in C minor ("Fate"), op.67
Simfonija Nr.6 F-dur / Symphony No. 6 in F major ("Pastoral"), op.68
Simfonija Nr.7 A-dur / Symphony No.7 in A major, op.92
Simfonija Nr.8 F-dur / Symphony No.8 in F major, op. 93
Simfonija Nr.9 d-moll / Symphony No. 9 in D minor, op.125
"Fantastinė simfonija" / Symphonie fantastique for orchestra, H.48 (op. 14)
"Karmen siuita" Nr.1 / Carmen Suite for orchestra No.1
"Karmen siuita" Nr.2 / Carmen Suite for orchestra No.2
L' Arlésienne, siuita / suite for orchestra
Academic Festival Overture / Akademische Festouvertüre, op. 80
Tragic Overture, in D minor, op. 81
Hungarian Dances
Simfonija Nr. 1 c-moll / Symphony No. 1 in C minor, op. 68
Simfonija Nr. 2 D-dur / Symphony No. 2 in D major, op. 73
Simfonija Nr. 3 F-dur / Symphony No. 3 in F major, op. 90
Simfonija Nr. 4 e-moll / Symphony No. 4 in E minor, op. 98
Variacijos ir fuga Purcell'o tema / Variations and Fugue on a Theme of Purcell, op.34
Prelude a l'apres-midi d'un faune / Prelude to the Afternoon of a Faun
"Karnavalas", koncertinė uvertiūra / Carnival (Karneval), concert overture, B. 169 (op. 92)
Serenada styginių orkestrui E-dur / Serenade for string orchestra in E major, B. 52 (op. 22)
Slavų šokiai / Slavonic Dance
Simfonija Nr.8 G-dur / Symphony No. 8 in G major, B. 163 (op.88)
Simfonija Nr.9 e-moll "Iš naujojo pasaulio" / Symphony No. 9 in E minor "From the New World", B. 178 (op. 95)
"Žizel" / Giselle
"Karmen" / Carmen
Bajaderė
"Romeo ir Džiuljeta" / Romeo and Juliet
The Blue Danube
"Spragtukas" / The Nutcracker
Miegančioji gražuolė
"Graikas Zorba" / "Zorba The Greek"
Acid City
Koncertas dviems smuikams, styginių orkestrui ir continuo d-moll / Concerto for 2 violins, strings & continuo in D minor ("Double"), BWV 1043
Koncertas orkestrui / Concerto for Orchestra, Sz. 116
Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr.3 E-dur / Piano Concerto No. 3 in E major, Sz. 119
Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr.1 C-dur / Piano Concerto No.1 in C major, op. 15
Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr.2 B-dur / Piano Concerto No.2 in B flat major, op.19
Koncertas smuikui ir orkestrui / Violin Concerto
Koncertas smuikui, violončelei ir orkestrui a-moll / Concerto for violin, cello andorchestra in A minor ("Double"), op. 102
Koncertas smuikui ir orkestrui Nr.1 g-moll / Violin Concerto No.1 in G minor, op. 26
Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr.1 e-moll / Piano Concerto No.1 in E minor, op.11
Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr.2 f-moll / Piano Concerto No.2 in F minor, op.21
Koncertas violončelei ir orkestrui h-moll / Cello Concerto in B minor, B. 191 (op. 104)
Mindaugas Urbaitis - kompozitorius
Marta Lukošiūtė
Į "Rigoleto" premjerą vilniečius ir sostinės svečius lapkričio 7 ir 8 d. pakvietė Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras. (...) Martynas Staškus prieš premjerą teigė, kad orkestro vaidmuo šioje operoje dažniausiai yra tik palydimasis, o gilindamasis į partitūrą jis labiausiai troško perteikti tai, ką užrašė autorius, nieko daugiau. Visgi tas savo "kuklias" užduotis dirigentas įvykdė kuo puikiausiai, niekur nebuvo "sėdusi" veiksmo dinamika, nuotaikos skambėjo tos, kurios ir turėjo skambėti, štrichai buvo charakteringi ir tikslūs. Dirigentas šią Verdi partitūrą dėl jos preciziškumo palygino su Mozarto muzika. Galima teigti, kad lygiai taip pat mocartiškai tiksliai ir švariai "Rigoletas" ir buvo atliktas.
Chorą parengęs Česlovas Radžiūnas ir spektaklio gyvybę savo rankose laikantis Martynas Staškus galvoja apie salėje sėdintį adresatą, turi ką jam šiuo kūriniu pasakyti. Ir kol kas, regis, iš spektaklio į spektaklį nesikartoja.
Didelės pagarbos tą vakarą nusipelnė orkestras – nedaugiažodis, bet aktyvus ir itin jautrus veiksmo scenoje partneris bei jį valdęs dirigentas M. Staškus.
Simfoninio muzikos vakaro, skirto S. Vainiūno šimtosioms gimimo metinėms, „periferiniai“ kūriniai - Sergejaus Rachmaninovo Vokalizė bei Penkių etiudų-paveikslų versijos simfoniniam orkestrui. (...) Džiaugiausi, kad visus nusivylimus it rūką išsklaidė įtaigiai atlikti Etiudai-paveikslai. Daug dėmesio smulkioms detalėms, štrichams, dinamikos niuansams, melodinei linijai, pulsacijai... Ir nepaprasta, iš kūrinio partitūros puslapių keliama guvi, pasotinanti energija, publikai perteikta ypatingo Lietuvos talento be vietos - dirigento Martyno Staškaus. Jo interpretacija ne kartą įtikino su kaupu, o pastangos ir gebėjimai tarsi lieka šešėly...