Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras

Image
Biografija
Repertuaras
Koncertai
Garso įrašai
Spauda
Galerija
Biografija
Repertuaras
Koncertai
Garso įrašai
Spauda
Galerija

Dirigento Gintaro Rinkevičiaus iniciatyva 1988 m. suburtas jaunų muzikų kolektyvas pirmąjį koncertą klausytojams surengė 1989 m. sausio 30 dieną. Su neblėstančia energija, originaliomis programomis ir aukštu meistriškumu į Lietuvos muzikinį gyvenimą įsiveržusiam orkestrui buvo suteiktas Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro vardas, o minint kūrybinio darbo dešimtmetį, 1999 m. sausio 30 d., orkestras grojo pirmąjį koncertą naujoje 1000 vietų Vilniaus Kongresų rūmų koncertų salėje, didžiausioje sostinės akademinių koncertų salėje.

Šis kolektyvas jau sukūrė savo tradicijas, kurių esminiai bruožai – ypatingi orkestro gimtadienio, sezono pradžios ir pabaigos koncertai, unikalios teminės programos, lietuviškų simfoninių partitūrų premjeros, koncertiniai ir sceniniai operų pastatymai. Orkestro muzikavimą šiltai sutiko daugelio kraštų publika, gerai vertino kritikai. Kiekvieną sezoną orkestras įtraukia į repertuarą vis naujus kūrinius, tiek iš pasaulio simfoninių kūrinių aukso fondo, tiek ir naujai sukurtas simfonines drobes. Išskirtiniu Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro veiklos įvykiu tapo visų G. Mahlerio ir L. van Beethoveno simfonijų atlikimas.

Intensyvų orkestro koncertinį gyvenimą liudija įspūdingas koncertų skaičius. Šiandien jau sugrota daugiau nei 1000 koncertų ne tik Lietuvoje, bet ir svetur: Prancūzijoje, Italijoje, Vokietijoje, Olandijoje, Ispanijoje, Didžiojoje Britanijoje, Taivane ir kt. Dalyvauta prestižiniuose festivaliuose: „Varšuvos ruduo“, „Europamusicale“ Miunchene, „Estorilio pakrantės“ Portugalijoje, Santa Kruso ir Santanderio Ispanijoje, Nijono Šveicarijoje, Čičesterio bei Lidso festivaliuose Didžiojoje Britanijoje. Kartu su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru nuolat koncertuoja pasaulio muzikos žvaigždės: M. Salminenas, V. Urmanavičiūtė-Urmana, S. Larinas, V. Tretjakovas, D. Geringas, D. Sitkovetskis, M. Šostakovičius, B. Maisuradze, A. Vedernikovas, N. Petrovas, R. Gothoni, R. Muraro, P. Donohoe.

Gausų simfoninės muzikos repertuarą papildo iškalbingas sceninių kūrinių sąrašas. Šis kolektyvas jau yra parengęs ir atlikęs daugiau nei 15 operų (ir koncertinius, ir sceninius pastatymus), tarp kurių tokios sudėtingos partitūros kaip R. Wagnerio operos „Skrajojantis olandas“ (1995, sceninis pastatymas LNOBT) ir „Parsifalis“ (2004, premjera Lietuvoje), R. Strausso „Salomėja“ (1997, sceninis pastatymas LNOBT), G. Puccini „Toska“ (1996) ir „Turandot“ (1999), G. Verdi „Otelas“ ir „Simonas Bokanegra“ (2001), P. Čaikovskio „Pikų dama“ (2005), W. A. Mozarto „Užburtoji fleita“ (2006), D. Šostakovičiaus „Ledi Makbet iš Mcensko apskrities“ (2006), pusiau sceninė J. Juzeliūno operos „Žaidimas“ premjera (2007). Pradėjus bendradarbiaut su režisiere D. Ibelhauptaite ir kostiumų dailininku J. Statkevičiumi Vilniaus Kongresų rūmų salėje pastatoma bent po vieną naują operos spektaklį: G. Puccini „Bohema“ (2006), W. A. Mozarto „Užburtoji fleita“ (2007), J. Massenet „Verteris“ (2008), tais pačiais metais atnaujintas R. Leoncavallo operos „Pajacai“ spektaklis, o 2009 m. pradžioje pirmą kartą pastatytas S. Sondheimo miuziklas „Svynis Todas – demonas kirpėjas“.

Sėkminga ir intensyvi orkestro veikla užfiksuota gausioje diskografijoje. LVSO tapo pirmuoju kolektyvu Lietuvos muzikos istorijoje užsimojusiu įrašyti ir išleisti visus G. Mahlerio simfoninius kūrinius. 2006 m. orkestro meninės veiklos reikšmingu tarptautiniu įvertinimu ir pripažinimu tapo Japonijos vyriausybės kultūrinė parama – daugiau kaip 1 mln. litų naujiems muzikos instrumentams įsigyti.

L. van Beethoven Simfonija Nr. 5 c-moll. Finale

dirigentas Gintaras Rinkevičius

G.Rossini operos "Šarka vagilė" uvertiūra

Diriguoja Gintaras Rinkevičius

P.Tchaikovsky Variacijos Rokoko tema / Variations on a Rococo theme Op. 33

Vytautas Sondeckis (Violončele/Cello)

Saulius Sondeckis (Dirigentas/Conductor)